fbpx

Pielęgnacja jedwabiu

Jedwab jest tkaniną bardzo delikatną i wymaga dużej ostrożności przy jego pielęgnacji. Często jedwabna odzież wymaga czyszczenia chemicznego, które jednak mimo wszystko niszcząco wpływa na tkaninę. Jednak dzięki  technologii produkcyjnej przyjętej przez SILKARS nasze bluzki można pielęgnować w warunkach domowych.

Jedwab źle znosi wysokie temperatury dlatego zalecana temperatura prania (najlepiej ręcznego) to 25 °C – 30 °C.
Nie należy wcześniej moczyć bluzki, gdyż włókna rozluźniają się i tkanina traci charakterystyczny połysk i delikatność, którą tak lubimy czuć na ciele.
Po zanurzeniu w roztworze lekko chłodnej wody i  delikatnego detergentu – przeznaczonego do jedwabiu czy delikatnych tkanin, płatkach mydlanych lub w szamponie do włosów delikatnie wyciskamy.
Uwaga! Jedwab nie lubi pocierania ani wyżymania. Jeśli bluzka mocniej nam się zabrudziła lepiej wyprać dwa razy.
Płuczemy w wodzie o tej samej temperaturze co temperatura prania 3-4 razy (do ostatniego płukania możemy dodać odrobinę octu lub soli aby podkreślić połysk materiału)  po czym delikatnie wyciskamy, nadmiar wody można odsączyć w ręczniku (uwaga jedwab puszcza kolor).
Rozwieszamy na wieszaku i tak pozostawiamy do wyschnięcia. Uwaga!!! Jedwabiu nie suszymy na słońcu!

Bluzki prasujemy lekko wilgotne, na lewej stronie żelazkiem nastawiając temperaturę dla jedwabiu i delikatnych tkanin (około 120 °C).
Jeśli chcemy prasować po prawej stronie dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną stopę teflonową lub prasować przez ściereczkę.